Prindi

NB! Arhiiv on korrastamisel!

 

Üritused ja väljapanekud 2019

 EESTI KEELE AASTA 2019 TÄHISTAB EESTI KEELE SEADUSTAMIST RIIGIKEELENA SAJAND TAGASI

 

 

 WABADUSE TEEKOND

Meenutame 100 aasta möödumist Eesti Vabadussõjast. 28. november 1918 kuni 3. jaanuar 1920

XXVII laulu- ja XX tantsupeo juhtmõte on “Minu arm“. Need sõnad puudutavad kõiki meid isiklikult ning igaüks teab ise nende tähendust. Lydia Koidula sulest sai neist otsekui ajatu hümn isamaa-armastusele, mis on rahvast rasketel aegadel ühendanud oma maad hoidma ning aina uueks looma. Kõigi meie suhe isamaasse on eriline. Arm ja isamaa on niivõrd avarad ja mitmekihilised mõisted, et saavad sisu üksnes isikliku pühenduse ja pöördumise kaudu.

Üldlaulupeol kõlas «Mu isamaa on minu arm» esimest korda 1947. aastal segakooride ettekandes. Sealt edasi ei lubatud seda laulu esitada 1950., 1955. ega 1960. aasta laulupeol. 1960. aastal alustasid koorid laulupeo lõpetamisel laulu ise ning autor juhatas viimast salmi. Alates 1965. aasta üldlaulupeost on see laul olnud kõigi meie suurpidude lõpulaul.

 RAAMATUTE PÜSIVÄLJAPANEKUD JA NÄITUSED

*Uudiskirjandus - "UUED RAAMATUD"

* "LUGEJA SOOVITAB"

* "VÕTA RAAMAT UUELE RINGILE!"

* SOOVITUSLIK KOOLIKIRJANDUS, klasside kaupa

* IGAKUISED TÄHTPÄEVADE NÄITUSED -  KIRJARAHVA ELU JA LOOMINGU TUTVUSTAMISEKS

 

 

 

 DETSEMBER - EESTIKEELSE HARIDUSE KUU

 

 

 

 

 

* Raamatunäitus: "JÕULUD KAUNIKS JA MAITSVAKS!"

* Raamatunäitus: "EESTI KOOLIDE ajalugu 13. sajandist tänapäevani"

* 4.12 kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA

* 15.12 Arvo Pärdi keskuse külastamine. Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali 2019 võitja ja Arhitektide Liidu aastapreemia 2019 nominent!

23.12 Raivo Järvi sünnist 65. aastat

* 28.12 Juhan Sütiste sünnist 120. aastat

* 30.12 Rudolf Sirge sünnist 115. aastat

 

 

NOVEMBER - EESTIKEELSE TEADUSE JA KEELETEHNOLOOGI KUU

 

Teadlased: eestikeelne kõrgharidus on üksnes tahte küsimus. Teaduskeel on keele tipmine osa ning eestikeelne teadus on eestikeelse mõtlemise kõige arenenum ots, leidis ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho haridus- ja teadusministeeriumis peetud Eesti maaülikooli, Tartu ülikooli ja kaitseväe ühendatud õppeasutuste korraldatud sümpoosionil «Eestikeelne ülikool, eestikeelne teadus».

Loe lähemalt:

NÄITUS: graafik-tarbegraafik JOHANN NAHA töödest aastast1942. "REVAL - Tallinna vanalinn".

13.11  kell 10.30 keraamika õpituba

* 19.11 Mait Metsanurga (kod.- nimi Eduard Hubel) sünnist 140 aastat

* 20.11 AITAME VANEMAEALISTEL TURVALISELT INTERNETIS TOIMETADA.

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA)  alustas küberturvalisuse kampaaniat. Kampaania kodulehele on koondatud lihtsad nõuanded turvaliseks internetis toimetamiseks https://itvaatlik.ee/

Koostöös Eesti Raamatukoguhoidjate Ühinguga on 20. novembril tehtud üle Eesti raamatukogud üheks päevaks nõuandepunktiks,kuhu vanemaealised saavad tulla nõu küsima: kuidas internetis ja nutiseadmetes turvaliselt toimetada, just nagu päris elus. Surju raamatukogus saab nõu küsida tööpäeva ulatuses. Tule julgelt ja leiame koos vastused küsimustele ning kaasa saad flaieri infoga, kust saad ise enda küberturvalisuse teadmisi uuendada!

IT-TARKUS ON TARVILINE VARA, ÕPI HOOLEGA!

https://itvaatlik.ee/

Kokkuvõte: 3 inimesega tegime RIA kodulehel tutvust esimeste sammudega, kuidas turvaliselt internetis toimetada. Erinevas vanuses raamatukogu külastajad (6) said kaasa võtta flaiereid iseseisvaks internetis toimetamiseks, et olla IT-vaatlikud. 

* 29.11 koolitus PKR kell 11.00 Ühtne raamatukogusüsteem Iirimaal; andmekaitse, Karutemp, aruanded....; "Kohalik omavalitsus ja raamatukogu"  - kas ja kuidas on muutunud valla keskraamatukogu moodustamine raamatukohuhoidjate ja -kasutajate elu.

 

 OKTOOBER - LUGEMISE JA MÄNGUKUU

 * 1.10 RAHVUSVAHELINE EAKATE PÄEV, Surju Rahvamajas tähistatakse 2. oktoobril kella 10.00. Muusikalist meeleolu loob VOLEMAR KUSLAT.

* 1.10 RAHVUSVAHELINE MUUSIKAPÄEV - "KEEL JA PILLID - KEELPILLID"võimalusmängida ise kannelt ja ukulelet ning kuulata erinevate mängijate muusikat. 

* 5.10 RAHVUSVAHELINE ÕPETAJATE PÄEV

* 8.10 KERAAMIKA ÕPITUBA, KELL 10.30. Õpituba alustab kolmandat hooaega ja toimub kord kuus, juhendajaks  keraamik Ene Tapfer. Osaleda võivad kõik soovijad ning osalustasu on 10€.

* 11.-18.10 toimub Täiskasvanud Õppija Nädal (TÕN).

* 12.10 kell 11.00 "FOTOTÖÖTLUSE ÕPITUBA", kus hobifotograafi Kalju Sarapu juhendamisel saame teadmisi-oskusi, kuidas fotosi töödelda. Oodatud on kõik huvilised, nii noored kui vanemad, kaasa võid võtta oma arvuti.

* 15.10 MIHHAIL LERMONTOVI sünnist 205. aastat. Oli vene romantiline luuletaja, prosaist, dramaturg, heitliku ja rahutu saatusega poeet. Suri duellil olles ainult 27. aastane. "Oma aja inimene ja meie aja kangelane" https://arhiiv.err.ee/vaata/mihhail-lermontov-katkendeid-poeemist-quot-deemon-quot katkendeid poeemist "Deemonid"

https://arhiiv.err.ee/vaata/mihhail-lermontov-katkendeid-poeemist-quot-deemon-quot "Poeedi surm"

* 15.10 ANNA HAAVA sünnist 155. a. Eesti kirjanik-luuletaja, tõlkija, eestindas maailmakirjandust. Tema luulet on rohkesti kasutatud heliloojate poolt. Kõige enam on tema sõnadele viise loonud Miina Härma. "Anna Haava elulugu ja luuleleiud",https://arhiiv.err.ee/vaata/42488  Anna Haava luulet

* 16.10 OSCAR WILDE`I sünnist 165. a. Anglo-iiri kriitik, dramaturg, luuletaja, kirjanik, keda peetakse Victoria ajajärgu suurimaks näitekirjanikuks. Kirjutanud ühe romaani, jutustusi, muinasjutte. Tema loomingut tsiteeritakse - leides mõtteteri ja aforisme. ABIELU " Mehed abielluvad väsimusest, naised uudishimust - mõlemad pettuvad"

https://tsitaadid.ee/author/oscar-wilde?page=2

* 20.-30.10 RAAMATUKOGUPÄEVAD "KOHTUME RAAMATUKOGUS". Traditsiooniliselt toimuval nädalal on: 20.10 ETTELUGEMISE PÄEV; kohtumisõhtud/hommikud, viktoriinid, ekskursioonid jms; tuntud inimesed raamatukogus raamatuid laenutamas; raamatukogutunnid ja infokirjaoskuse päev; eesti raamatu päev; näitused

25.10 Raamatukogupäevade pidulik lõpetamine keskraamatukogus. Krista Visase ettekanne IFLA - üleilmselt raamatukoguühingute 2019. a kongressist Ateenas.

30.10 XIV Maaraamatukoguhoidjate päev Pärnu Keskraamatukogus

 

 SEPTEMBER -  KEELEÕPPE JA TÕLKIJATE KUU

 "KEELEÕPPE ERINEVAID VÕIMALUSI"  väljapanek keeleõppe raamatutest.

* 1.09 TEADMISTE PÄEV, TARKUSEPÄEV, ESIMENE KOOLIPÄEV

* 8.09 RAHVUSVAHELINE KIRJAOSKUSE PÄEV.  "Õpime koos"

* 12.09 PEETER VOLKONSKI 65, SÄRAV LOOMEINIMENE - helilooja, muusik-laulja, näitleja, lavastaja, mitmete lasteraamatute autor, tõlkija, melomaan...

* 21.09 EDGAR VALTERI sünnist 90 aastat, eesti kirjanik, karikaturist, kunstnik, raamatute illustraator - Krõll, Naksitrallid, Sipsik, Kunksmoor jt. "POKURAHVAS ja ÄRATUNDMISE TUNNE"

* 22.09 HELGA NÕU 85, eesti kirjanik ja õpetaja "ELU TÄIS ÜLLATUSI"

* 23.09-29.09 EESTI KEELE NÄDAL

Õpime eesti keelt! 23.-29. septembril 2019 peame esimest üleilmset eesti keele nädalat. Me tahame jõuda kolme miljoni eesti keele õppijani. Õpi või õpeta koos meiega kaunist eesti keelt!  https://keelest.estinst.ee/

 

* 27.09 PKR KOOLITUSPÄEV kella 10.00-17.15. "Tähelepanust, nobedast lugemisest ja vajaliku meelde jätmisest"koolituse viib läbi koolitaja ja mälutreener Tauri Tallermaa

 

 AUGUST - RAHVUSKAASLASTE KUU,  JUULI - LAULUPEOKUU

  Kohtume juubelipeol 4.-7. juuli 2019

 FOTONÄITUS: "Surjukad laulu -ja tantsupidudel"

RAAMATUNÄITUS: "Suu laulab, süda muretseb" - Laulutaat Gustav Hernesaks ning aastaid laulu- ja tantsupidusid.

* 15.07 KOOLIPAPA ALEKSANDER KALLASTE (PUMBA) sünnist 130. aastat, kes oli Surju vanas koolis õpetaja aastatel 1914-1965 ja kooli juhataja aastatel 1944-1965. Väljapanek koduloolistest materjalidest.

 JUUNI - KEELE SAATUSE JA MAINE KUU

  * FOTONÄITUS : " Surjukad laulu- ja tantsupidudel", läbi suve saab vaadata fotosid surjukate osalemisest nii laulu- kui tantsupeol juba alates 1952. aastast.

* 1.06 LASTEKAITSEPÄEV

* 6.06 Aleksander Puškini sünnist 220

* 28.06 Ilmar Tomusk 55lastekirjanik, Keeleinspektsiooni direktor. Loomingut ja elulugu tutvustav näitus: "Kriminaalsed ja teised lood..."

 

MAI - TERMINOLOOGIA JA OSKUSKEELE KUU

 * 1.05 KEVADPÜHA

* 5.05 SAARDE KODULOOLASTE REIS SURJU PIIRKONDA 10.00-14.00. Giidiks-teejuhiks Kalev  ja Riita Lillemets. Tõitoja okupatsiooni kunstipärand; Kolmearakse talu, perekond Sepp,  ohvrikivi II aastatuhandest; Kalmistud, luuletaja Ilmi Kolla kalm, vana koolimaja; Surju keskus, raamatukogu, mõisapark, pais, hooldekodu...; Jaamaküla ja rautejaam; Saunametsa lasketiir, raketibaas, kunagi olid siin kool, raamatukogu ....; Lähkma-Saunametsa Külaseltsi külamaja, ajame juttu Saarde volikogu esimehe Kadri-Aija Viikiga, kohvipaus...; Tagasi K-Nõmme poole alt teed mööda, Surju elamised ja Ristiküla vana koolimaja...

* 6.05 RAHVUSVAHELINE TERVISLIKU TOITUMISE PÄEV. "Targalt toitudes oled terve ja enesetunne on hea!",

toitu ja toitumist puudutav raamatunäitus. Selle päevaga rõhutatakse keha ja selle erinevate vormide aktsepteerimist, võitlust ülikõhna ja rasvakartuse vastu. Propageeritakse tervislikke eluviise ja juhitakse tähelepanu dieedipidamise ohtudele.

6.05 Surju koolis on väliskülalised Erasmus+ projekti raames - õpilased ja õpetajad Lätist, Poolast, Bulgaariast. Ringkäigul Surjus külastatakse raamatukogu, rahvamaja, tervisekeskus...

* 12.05 EMADEPÄEV, maikuu teine pühapäev

* 14.05 KERAAMIKA ÕPITUBA kell 10.30

16.05 Joh. V. JANNSENI sünnist möödub 200 aastat "Häbenegem, et me rumalad oleme, aga mitte et eestlased oleme" Joh. V. Jannsen. 

 

* 30.-31.05 SEMINARLAAGER Lääneranna vallas

 APRILL - EESTI KEELETEADUSE KUU

 Keeleteadus e lingvistika on humanitaarteadus ja filoloogia üks põhiaru, mis tegeleb inimkeele teadusliku uurimise ja analüüsiga. Lingvistikaga seotud alad hõlmavad semiootikat, kirjanduskriitikat, tõlkimist ja logopeediat.

 On selgunud HEAD LASTE- JA NOORTERAAMATUD 2018

* 2.04 RAHVUSVAHELINE LASTERAAMATUPÄEV. Raamatunäitus "Hea lasteraamat 2018" ja "H. C  Anderseni muinasjutte ja lugusi".

* 9.04 KERAAMIKA ÕPITUBA kell 10.30

* 12.04 kell 12.30-16.45 TÄISKASVANUHARIDUSE MAAKONDLIK KOOSTÖÖSEMINAR. Ülevaade täiskasvanuhariduse olukorrast Eestis; Vaade maakonna täiskasvanuhariduse statistikale; TÕN 2018 maakonna tegevuse kokkuvõte; Andrase tegevused 2019; Eesti Töötukassa tegevused täiskasvanuhariduse toetamiseks; Täiskasvanuhariduse populariseerimine KOVide kaasamise ja võrgustikutöö kaudu; Andrase võrgustike tegevused Pärnumaal

* 19.04 SUUR REEDE, "Rahvakalendri tähtpäevi - ülestõusmispüha e. kevadpühad e. lihavõtted e. ...." Pühadetutvustamine ja raamatute väljapanek.

* 23.04 ÜLEILMNE RAAMATU JA ROOSI PÄEVrahvusvaheline raamatu ja autoriõigusete päev, William Shakespeare sünnikuupäev, millest möödub sellel aastal 455. aastat. Eestis korraldatakse seda päeva 1998. aastast - loetakse ette raamatuid, toimuvad raamatulaadad ja -näitused, antakse üle kirjandusauhindu ja kohtutakse kirjanikega, et süvendada inimeste lugemisharjumust ja parandada kirjanduse tundmist.Raamatulaat-vahetus "Vahetame raamatuid või võta endale raamat taaslugemiseks." Kolm esimest raamatukogu külastajat saavad kingituseks raamatu. 

* 26.04 PKR koolitus. Raamatukoguhoidja - Sõnumiviia, kui uue mõtteviisi ja tähenduse looja kogukonnas. Kuidas ellu kutsuda  ja läbi viia muutust - sõnumi loomine, testimine ja levitamine. Kuidas jätta oma tegevusega jälg kogukonna elus. ANDRAS koolitaja Liina Kolk

* 30.04 JUHAN LIIVI, Eesti kirjandusklassiku sünnist möödub 155 aastat. Oma luules muretses Liiv kõige enam isamaa pärast, mis oli mitte romantilistes kaugustes, vaid reaalselt olemasolev Eestimaa. Elu ja loomingut tutvustav raamatunäitus "Juhan Liiv mälestustes ja luules". Sel suvel möödub esimesest laulupeost 150. aastat, kus tulevad esitusele imeilusad laulud Juhan Liivi sõnadele: "Ta lendab mesipuu poole", "Igaviku tuules", "Suvine tuul"

 

 MÄRTS  - EMAKEELEKUU

 "Igale rahvale on kõige ilusam tema emakeel." - Paul Ariste

Raamatunäitused: "Lastekirjanduse ajalugu tekstides - Eesti Lastekirjanduse antoloogia", tõeline teejuht eesti lastekirjanduse kõikidele lugemishuvilistele, nii lastele kui täiskasvanutele, nii õppuritele kui õpetajatele, lastekirjanduse uurijatele...

"Eesti Kuldraamatud - salmid, jutud, muistendid...", kogumikesse koondatud teatud-tuntud muinasjutud, luuletused, õpetlikud lood igale vanusele

Fotonäitus: "Raamitud lapitekid", käsitöömeistri Kalli Pinseli valmistatud lapitekid

* 4.03 "Mu isamaa on minu arm" 75. sünnipäeva. Täpselt 75 aastat tagasi kirjutas Gustav Ernesaks Lydia Koidula sõnadele viisi ning nii sündis isamaa-armastuse ülemlaul, millest tänaseks on saanud laulupeo hümn ning tõenäoliselt ka pärisosa eestlaseks olemise geneetilisest koodist.

* 5.03 VASTLAPÄEV - päev Eesti rahvakalendrist

* 7.03 "LASTEHOMMIK RAAMATUTE SELTSIS"külla tulevad lasteaiast kõige pisemad - päevakoerad, koos õpetajate Velli ja Tiiuga. Valime raamatu Eesti kuldraamatute hulgast - vaatame pilte, loeme, ajame juttu, kes tahab paneb puslesid kokku või joonistame. Lapsed valivad muinasjuturaamatuid kasa, lasteaia lugemispessa.

ÜLEILMNE RAAMATUPÄEV Kuidas peaks seda päeva tähistama? Arvata võib, et kõige lihtsam on selleks mõni raamat kätte võtta. Lugudes minna rändama, tutvuda uute sõpradega või avastada mõni kriminaalne lugu... või lugeda näiteks lastele midagi mõnusat ette võib ka vastupidi lapsed loevad täiskasvanutele...

* 8.03 NAISTEPÄEV

* 12.03 kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA

* 14.03 EMAKEELEPÄEVA TÄHISTAMINE. Eriti oluline on see tänavu, mil peame samaaegselt nii eesti riigikeele kui Eesti laulu ja tantsu juubeliaastat. Kell 10.30 traditsiooniline Ilmi Kolla nimeline luulevõistlus Surju Põhikoolis.

E-etteütlus toimub emakeelepäeval, 14. märtsil kell 10.30 Vikerraadios. Tänavune e-etteütlus on järjekorras kaheteistkümnes. Ootame kõiki laulu- ja tantsupeoks valmistuvaid kollektiive e-etteütlusest osa võtma.

22.03 "RAAMATUTE KODU" tulevad külastama lasteaiast lepatriinud, koos õpetajate Jane ja Anneliga. Milliseid ja kui palju erinevaid raamatuid leiab raamatute kodu tubadest ja riiulitelt. Raamatute kodust saab raamatuid kaasa laenata, kuigi triipkoodiga raamatuid "piiksutatakse" ei saagi neid siit osta - see on üllatuseks nii mõnelegi lapsele. 

* 29.03 koolitus PKR kell 10.00, Leedu kirjandusest ja kultuuristTiina Kattel, TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledž

 

 VEEBRUAR - KEELETOIMETAMISE JA SELGE KEELE KUU

https://selgesonum.ee/

" Kui sa ei suuda selgelt väljenduda, siis pole sa ise asjast aru saanud", Albert Einstein

 "Keele hooldus - Kuidas toimetada ja hoiduda kantseliidist"

 * 3.02 Artur Adsoni sünnist 130, "Värsivakk"

 * 7.-8.02 "E- kodaniku juhendajakoolitus" Pärnu Keskraamatukogus

 * 12.02 kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA, teeme ise kevadpühadeks midagi ilusat

 * 17.02 Juhani Püttsep 55, "Juhani sõber laevakoer Gibraltar"

 * 28.02 Jakob Liivi sünnist 160, "Jakob Liivist läbi lugude ja luuletuste"

 JAANUAR - KIRJANDUSE KUU

 Eestikeelset lugemist aastast 1909

* "Eesti keele käsiraamatud ja reeglid"

* 15.01 kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA, juhendab keraamik Ene Tapfer. Osalustasu 10€

* 16.01 EESTIKEELE AASTA 2019 tutvustus ja raamatunäitus "Eestikeelset lugemist aastast 1909", raamatujuubel Eduard Vilde "Minu esimesed triibulised" 115

* 25.01 PÄRNU KESKRAAMATUKOGU 110. Kell 11.00 konverents - lugemise, lugemuse, kirjanduse, digimaailmas ja raamatukogude koha üle kõige selle keskel. Arutlevad Andrus Kivirähk, Armin Kõomägi ja Peeter Helme. Konverentsi modereerib kirjutaja Kaupo Meiel