Teated


* Silvia Rannamaa - 100, Astrid Reinla - 70 PDF Prindi

Kirjarahva tähtpäevi märtsikuus 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

SILVIA RANNAMAA-100

 

Silvia Rannamaa (kuni 1940 Sylvia Hypponen) sündis 3. märtsil 1918 Tallinnas soomlasest meremehe ja eestlanna tütrena. Ta on eesti kirjanik, arvukate lastejuttude, novellide, näidendite ja luuletuste ning lastekirjandust käsitlevate probleemartiklite autor.

Keskhariduse omandas ta Tallinna tütarlaste kommertsgümnaasiumis ja 1943-1944 õppis ta Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonnas. Aastast 1964 oli ta Eesti Kirjanike Liidu liige.

Silvia Rannamaa kirjanduslik looming ei ole eriti ulatuslik, kuid sellele vaatamata kaalukas. Ta oli meie laste- ja noorsookirjanduse üks mõjukamaid loojaid, kes sai tuntuks noortejutustustega "Kadri"ja "Kasuema". Need raamatud on jätnud tuhandete inimeste hinge sügava jälje. Tema teostest kumab läbi hingesoojus, soov pidevalt areneda ja endast anda. Sõnatundlikkus ja eesti keele sügav austamine peegeldub väiksemastki Rannamaa kirja pandud tekstist.

Eelkõige on tuntud Rannamaa noorsoojutustused, nimitegelase dramaatilisele neiupõlvele keskenduvad, “Kadri” (1959) ja “Kasuema” (1963). Nendega taaselustati eesti tütarlasteraamatu traditsiooni. Omas ajas erandlik päevikuvorm, köitvad tegelaskujud ja oskuslik lähenemine noorteprobleemidele tõid teosele tunnustuse esmalt noorte lugejate, hiljem ka kirjanduskriitikute poolt. “Kadri” ja “Kasuema” mõju on märgatav paljude eesti noorsookirjanike teostes.

1994. aasta usutluses ajakirjanik Ilona Martsonile tunnistas kirjanik, et "Kadri" kirjutamise algtõukeks sai gümnaasiumiaegne koolitund, kus kirjandusõpetaja rääkis, kuidas Anderseni muinasjuttu inetust pardipojast ellu äratada. "Kasuema" seevastu põhines muinasjutul kurjast võõrasemast.

Mõlemad raamatud saavutasid tänu noore tüdruku hingevõitluste ja esimese armumise kaasahaaravale kajastamisele suurt menu. "Ma olen lugenud ja kuulnud räägitavat, et meie maal elavad õnnelikud lapsed, et lastel on muretu lapsepõlv. /-/ Ainult ühest ma ei saa aru - miks siis mina, kes ma ju ometi ka elan samal õnnelikul maal, nii ütlemata õnnetu olen?" on Kadri esimesed laused. "Mis õnne või head ma võiksingi elust loota, kui mul pole ei ema ega isa!"

"Selle raamatu edu on mind laisaks teinud. "Kadril" läks nii hästi, et iga päev tuli mõni "Kadri" tõlge võõrkeelde. Kui mõni kirjutab terve riiulitäie raamatuid, siis mina sain selle ainsaga terve riiuli täis. Ju mul siis rohkem ja suuremaid asju teha polnud vaja," muigas Rannamaa 2005. aasta intervjuus.

"Kasuema" lugedes elasid tuhanded tüdrukud pisarsilmi kaasa internaatkoolis õppiva peategelase heitlusele kahe poisi vahel ning Selleks Õigeks osutunud Entu surmale. Raamatu motiividel lavastas Leida Laius 1985 filmi "Naerata ometi".

Küsitlusel “Sajandi sada parimat algupärast lasteraamatut” jagas Silvia Rannamaa “Kadri. Kasuema” esikohta Oskar Lutsu “Kevade”, Aino Perviku “Kunksmoori” ja Eno Raua “Naksitrallidega”.

Silvia Rannamaa on avaldanud lüürilise muinasjutukogu "Nösperi Nönni Natuke", kus on ta keskendunud tundlikult elu igikestvate väärtuste selgitamisele. Rannamaa rõhutab, et sõprus ja armastus, südameheadus ning sisemine ilu on olulised väärtused, mis aitavad elus edasi igaüht. Lühijuttude kogumik "Väikese käpa jälg” annab aga tunnistust autori teravast silmast inimeste ja loomade suhete kujutamisel. Tuntuim luulekogu on "Sinule, ema!".

Tagasivaate oma elule ja ühiskonnale, kus ta elas, tegi Silvia Rannamaa kahes mälestusteraamatus "Maast madalast" ja "Ja vaimuvara ka". Kirjanik avab lisaks oma kujunemisloole ka huvitavamaid seiku ajastu ühiskondlikus ja kultuuriloolises elus

Rannamaa raamatuid on korduvalt uuesti välja antud ja tema silmapaistvamad teosed, noorsoojutustused "Kadri” ja „Kasuema” on tõlgitud vene, läti, leedu, slovaki, tšehhi, armeenia ja gruusia keelde.

Tunnustused

Silvia Rannamaa oli abielus kirjanik Harald Suislepaga. "Kui ma praegu kuuleks naisest, kes on kolm korda abielus olnud: ega ma sellest midagi ei arvaks," ütles vanaproua Eesti Päevalehe usutluses. "Aga elu läks nii. Esimese mehe võttis lühikese abielu järel mobilisatsioon ja sõda, teine läks teiste naiste nahka ja kolmandaga elasin ma aastakümneid." Silvia ütleb, et Harald oli tõsine mees. "Minule pole "täiskasvanute kirjandus" kunagi pinget pakkunud, mind on huvitanud kujunemisjärgus inimesed, noored. Eks ma sudisin ka Haraldit takka lastest ja noortele kirjutama," tunnistab Rannamaa.

Kirjanik elas aastaid Mustamäe korteris, seltsiks arengupeetusega tütar, kelle tuleviku pärast ta südant valutas. "Ma tahtsin endale noorena peret, kus oleks palju lapsi, aga vanajumal tahtis nii, et mul on laps, kes jääb eluks ajaks lapseks," ütles Rannamaa Päevalehe intervjuus. Viimaseks jäänud intervjuus Naistelehele tunnistas vanaproua 2007. a kevadel: "Mul on elus olnud väga-väga raske." Kuid elurõõmu säilitas ta lõpuni.

Silvia Rannamaa suri 89. aasta vanuses Tallinna 19.04.2007. aastal.

Andmed: Vikipeedia; Eesti Päevaleht 4.06.2005; Sirp 27.04.2007; Õhtuleht 27.04.2007

 

 

ASTRID REINLA -70

 

 

 

Astrid - Tiina Reinla ( 1971. a-st Kabur) 1. III 1948 - 1. I 1995.

Ta on eesti kirjanik prosaist, lastekirjanik, luuletaja, näitekirjanik ja stsenarist.

Astrid Reinla sündis Tallinnas kirjandusteadlase ja tõlkija Oskar Kuninga tütrena. Ema Karin oli samuti tõlkija, aga kasvatas ja kirjutas ka iiristest. Tema õde on maletaja ja ajakirjanik Merike Rõtova.

Astrid õppis Tallinna 29. 8-kl. koolis ja 7. keskkoolis. Kõrghariduse omandas Tartu Riiklikus Ülikoolis ajaloo-keeleteaduskonnas, mille lõpetas 1974. aastal eesti filoloogina.

Aastail 1966 –1969 töötas ta ENSV Riiklikus Raamatukogus (nüüdne Eesti

Rahvusraamatukogu). Peale ülikooli lõpetamist oli Reinla tööl kirjastuses „Eesti Raamat“ korrektorina ja seejärel ajakirjas „Horisont“ keeletoimetaja ja korrektor. Aastast 1979 tegutses ta vabakutselise kirjanikuna ning on aastast 1990 Kirjanike Liidu liige.

Astrid Reinla oli abielus kirjanik Boris Kaburiga.

Ta suri Tallinnas ja on maetud Metsakalmistule.

LOOMING
Astrid Reinla alustas artiklite kirjutamist ajakirjandusele 1969. a ja teinud kriitiku-tööd. Postimehe populaarne vestesari on koondatud vestekogumikku Kodanik on loll.

1982. a ilmus luulekogu Lihtminevik, edasi novellikogud Inimestega ning Plekk-katus. Neis segunevad mängumaailm ja tõelisus, kummaline õhustik ning leidlikud kujundid ja tegelased loovad erilaadse lugemiselamuse.

Lasteraamat Teofrastus jutustab ühe kassi käekäigust igapäevases keskkonnas. Humoorikas ja lastemeelne on juturaamat Lumeelevant. Krooksjalad. Väikelastele on ta kirjutanud humoristliku jutu Pätu ja värsikogu Pätu laulud. Jutuses Miikael on humoristlikult kujutatud nimikangelast, kes on tundmatu kirjasõbra otsingul et teda hädaohu eest päästa.

Astrid Reinla on kirjutanud ka näidendeid ja kuuldemänge, sh komöödiad Koduabiline ja Naeris naeris. Ta oli ülipopulaarse telesarja ÕNNE 13 (Meie elu lood) algataja ja looja 1993. a ning esimene stsenarist.

On tõlkinud jutustusi A. Balabuhha jutukogu Eelkäijad ja H. Kelleri romaani Minu elu lugu.

TUNNUSTUSED

1996 tunnustati teda postuumselt Eesti kirjanduse aastapreemiaga.

 

ERR arhiivist saab kuulata

Intervjuulõigud Raadio 2 saatest "Tüüp". Külaline Astrid Reinla, küsitleb Tiina Kaalep. Salvestatud kirjanike majas Peedul. 00:00:02. Räägivad Postimehes avalda-tavast rubriigist "Kodaniku lugu", plaan avaldada raamatuna. 00:19:28. Rubriigi teemad. 00:26:06. Astrid Reinla loeb katkendi järgmisel laupäeval avaldamisele tulevast "Kodaniku loost". Saates olnud 15.09.1993. Ümbervõte Tiina Kaalepi kassettidelt.

 

Andmed: Vikipeedia

 
* Surju valla koduloolised trükised PDF Prindi
Surju Valla Leht Surju Sõnumid


Raamatud:

"SURJU VALD 25"

Koostanud, toimetanud: Mare Kütt, Riita Lillemets, Jaanus Männik
Ilmumisaasta: 2017, 228 lk, 238 värvifotot

Maa on täis ajlugu...
Mõnikord tuletavad seda meelde mälestusmärgid, sagedamini talletab seda põlvkondade jätkuv mälu.

Surju valla ajalugu, mis on pikk peaaegu 26 aastat, vääris kirjapanemist raamatusse, mis on jääv.
Raamat on väga meie inimeste keskne nii sõnas kui pildis. Puuduvad statistika, diagrammid ja suured numbrid - neid saab huvi korral lugeda allikmaterjalidest
.
Raamatus on välja toodud: valla ajalugu, kohalik omavalitsus, valla hallatavad asutused, vapimärgi kandjad, olulised investeeringud - sündmused ja saavutused, traditsioonid ning vaba aeg. Lugeda saab valla lehest "Surju Sõnumid", sõprus vallast Soomes Ruskos, kaunitest kodudest, seltsidest, ettevõtlusest ja turismist - vaatamisväärsustest. Juttu on naabritest, koostööst ja tuntud inimestest läbi aegade.
Sõna ütlevad sekka endine vallavanem Evi Kukk, praegune vallavanem Jaanus Männik, volikogu esimees Kadri-Aija Viik ja mitmed teised.

"Väikese valla edukus sõltub headest inimestest, koostööst, teotahtest, haritusest, kogemustest. Pole kahtlust, et Surju vallas, meie asutustes ja ettevõtetes ning tegusates külaseltsides on kõike seda jätkunud.
Meie raamat räägib kõigest sellest täpsemalt." Jaanus Männik

NB! Raamatut on võimalik osta Surju Raamatukogust - 10 € raamat


"Ristiküla - killuke Eestimaad: On kallis mulle kodupaik..."

Koostajad: Agnes Põllu, Riita Lillemets - Surju Raamatukogu

Ilmumisaasta 2016, 221 lk, fotod jutustavad

 

Kivirahnud on igikestvad, nad võivad sammelduda, aga püsivad samal kohal. Tammepuud on elujõulised sajandeid, ajades laiemaks oma oksavõra. Nendega ei ole võrreldav inimiga.

Meie koduküla on killuke Eestimaast, siin on suhe maa, inimese ja looduse vahel kestnud sajandeid. Inimmälu ei ole püsiv, mälestused säilivad kirjapandult, muidu kaob kõik ajahõlma. Austusest kõigi inimeste vastu, kes on siin meie kodukülas aegade jooksul elanud ja toimetanud, sündis see raamat.

Tegemist ei ole üksikasjaliku Ristiküla ajalooraamatuga, vaid inimeste mälestuste jäädvustamisega nii nagu nemad on neid mäletanud. Iga mälestus on tema mäletaja moodi ja nii võivad olla need ühest ja samast sündmusest erinevad.

Püüdsime kokku koguda pisutki mälestusi, kirjalikke ülestähendusi varasemast ja hilisemast ajajärgust, kasutades mõningaid uurimistöid, arhiivimaterjale, fotosi ja külaelanike mälestusi.

Vanad fotod, mis on säilinud ammustest aegadest, jutustavad meile paljustki: kodudest, perede suurusest, sündmustest, pulmadest, leeridest, riietusest..., neid võimalusi oleme kasutanud.

Kirjasõnaks on saanud mingi osa Ristiküla ajaloopärandist. Palju on veel uurida arhiividest, kuulata erilise tähelepanuga vanemate inimeste lugusi ja õpetusi, jätta neid meelde ning kindlasti kirjutada üles.

See raamat on lugemiseks, mõtlemiseks ja tõukeks uute mälestuste jagamiseks ja kogumiseks.

Raamat e-kataloogis URRAM

 


        

"Kodupaigas on suvi... SURJU mõisast sovhoosini."

     

Koostajad: Elvi Piiri, Taavi Pukk

Ilmumisaasta 2008, 88 lk

... Kas sa pole tähele pannud, et mõeldes tagasi lapsepõlvele, seostuvad igasugu mälupildid tihti päikese

ja suvega? Seepärast sai ka käesoleva raamatu nimi selline. Kodupaigas on suvi. Tegelikult on

see Ilmi Kolla (Surjus sündinud) ühe luuletuse pealkiri.

...Ma arvan, et ajalugu on väga oluline - selle abil on jõudnud meieni teadmised eelnevate aegade

sündmustest, inimestest ning asjadest.

...Raamat ei proovigi olla ajalooline teos, ta tahab hoopis pakkuda mõnusat ning lihtsat lugemist,

äratundmisrõõmu, natuke ka nalja ja põnevust. Loodan, et saad järgnevat nautida kui huvitavat

teekonda oma kodukoha ajaloos. Ning äkki leiad kas või väikese killukese päikesepaistet nende kaante vahelt.

 

NB! Raamat on müügil raamatukogus - 7 € raamat.

 

 

 
* Nukitsa konkurss 2018 PDF Prindi

Nukitsa konkurss 2018

XIV NUKITSA KONKURSS ON ALANUD!

Nukitsa konkurss on Eesti Lastekirjanduse Keskuse poolt korraldatav lugejaküsitlus, kus kahe viimase aasta lastekirjanduse saaki hindavad lapsed ise. Laste häälte põhjal selgitatakse välja populaarseim lastekirjanik ja lasteraamatukunstnik. Loe pikemalt statuudist.

Nukitsa konkurss sai esmakordselt teoks 1992. aastal, kui eesti lastekirjanduses valitses üldine mõõn. Tänase eesti lastekirjanduse üldpilt seevastu on rikkalik ja kirev.

Laste hinnanguid kogutakse terves Eestis peamiselt raamatukogude abiga, võimalik on hääletada ka elektrooniliselt. Eelmisest XIII Nukitsa konkursist võttis osa 7859 last, sh Surjust 14 last.

Võistlevad 2016. ja 2017. aastal ilmunud algupärase lastekirjanduse esmatrükid. Hääletada võivad kuni 16-aastased lugejad, andes ühe hääle kirjanikutööle (tekst) ja teise hääle kunstnikutööle (illustratsioonid). Hääletamist korraldavad kohalikud lapsi teenindavad raamatukogud eesotsas maakonna/linna keskraamatukogu lasteosakonnaga.

Pärast hääletuse lõppu kogub keskraamatukogu lasteosakond oma maakonna/linna hääletussedelid kokku, teeb tulemustest kokkuvõtte ja edastab selle hiljemalt 1. märtsiks lastekirjanduse keskusele.

Soovitusi hääletuse korraldamiseks

Kogu info on üleval ka lastekirjanduse keskuse kodulehel www.elk.ee.

Nimestik koosneb kahest osast:

  1. Võistleb kirjanik (eesti kirjanike raamatute esmatrükid);
  2. Võistleb kunstnik (eesti kunstnike esmakordselt trükis avaldatud raamatuillustratsioonid).

Hindamisel on 234 raamatut (206 kirjaniku- ja 201 kunstnikutööd).

Raamatud on liigitatud vanuseastmete kaupa: väiksemate laste raamatud (0–7 a), suuremate laste raamatud (8–12 a) ning noorteraamatud (13–16 a). Muidugi võib iga vastaja valida oma lemmikraamatu vanuseastmest sõltumata.

Konkursi võitjad tehakse teatavaks pidulikul lõppüritusel rahvusvahelise lasteraamatupäeva, 2. aprilli paiku - sellel aastal 8. aprillil. Traditsiooni kohaselt kutsutakse konkursi lõpetamisele 70 hääletuses osalenud last, kes valitakse välja loosi teel. Nukitsa konkursi võitjad – laste lemmikkirjanik ja -kunstnik – saavad auhinnaks pronksist Nukitsa kuju, tänu Kultuurkapitalile kuulub kolmele edukamale kirjanikule ja kunstnikule ka rahaline preemia.

Valiku tegemiseks on Surju raamatukogus väljapanek nimekirjas olevatest raamatutest, mis on olemas meie kogus.

OSALE XIV NUKITSA KONKURSI E-HÄÄLETUSEL: VALI KIRJANIK VALI KUNSTNIK

 
* Info ja käsitöönurk PDF Prindi

 

Külastada saab raamatukogu lahtioleku ajal!


RAAMATUKOGU INFO- JA KÄSITÖÖNURK        


* Infovoldikud- teatmikud, brošüürid - erinevate teemavaldkondade kohta (turism, tervishoid jt)

* Kodukoha raamatud:

" SURJU - mõisast sovhoosini"   7€

"SURJU VALD 25"  10€


* Käsitöö kohalikelt tegijatelt-  linikud, pajakindad- näpid, poekotid, kilekoti- ja pesulõksuhoidjad

* Vilditud rahvuslikud prossid ja dekoratiivpadjad

* Ehted, keraamika, albumid jne

* Midagi sooja - sallid, sokid, kindad

* Tervislikud, ise kedratud käsitöölõngast (50% koeravilla ja 50% lambavilla, jänesevillast ) kootud sokid, säärised, poolkindad -  valmistaja Eha Mäekivi


Parim kingitus endale ja sõpradele on KÄSITÖÖ!


 
* Teabetahvel ja pink Ilmi Kollale PDF Prindi

Surju valla kultuuripärand.

3. juunil 2016.a, kell 12.00 Surju Põhikooli juures avatakse luuletaja Ilmi Kolla nimeline pink.

Esinevad Surju kooli õpilased ja Ilmi Kolla nimelise luulevõistluse laureaadid.

Kõik on oodatud pingi avamisele!

 


alt

Surju valla kultuuripärandi paremaks tutvustamiseks ja luuletaja Ilmi Kolla 80. sünniaastapäeva tähistamiseks on paigaldatud Surju Apostliku Õigeusu kalmistule teabetahvel. Kultuurihuvilised ja kalmistu külastajad saavad sellelt teavet Ilmi Kolla elutee kohta. Tema puhkepaiga asukoht on tähistatud tahvlil oleval kalmistu skeemil.  Kultuuripärandilise väärtusega on samuti sajandi vanune, muinsuskaitse all olev,  A Õ U kalmistu.

4. juuni 2013. a