Teated


* Surju valla koduloolised trükised PDF Prindi
Surju Valla Leht Surju Sõnumid


Raamatud:

"SURJU VALD 25"

Koostanud, toimetanud: Mare Kütt, Riita Lillemets, Jaanus Männik
Ilmumisaasta: 2017, 228 lk, 238 värvifotot

Maa on täis ajlugu...
Mõnikord tuletavad seda meelde mälestusmärgid, sagedamini talletab seda põlvkondade jätkuv mälu.

Surju valla ajalugu, mis on pikk peaaegu 26 aastat, vääris kirjapanemist raamatusse, mis on jääv.
Raamat on väga meie inimeste keskne nii sõnas kui pildis. Puuduvad statistika, diagrammid ja suured numbrid - neid saab huvi korral lugeda allikmaterjalidest
.
Raamatus on välja toodud: valla ajalugu, kohalik omavalitsus, valla hallatavad asutused, vapimärgi kandjad, olulised investeeringud - sündmused ja saavutused, traditsioonid ning vaba aeg. Lugeda saab valla lehest "Surju Sõnumid", sõprus vallast Soomes Ruskos, kaunitest kodudest, seltsidest, ettevõtlusest ja turismist - vaatamisväärsustest. Juttu on naabritest, koostööst ja tuntud inimestest läbi aegade.
Sõna ütlevad sekka endine vallavanem Evi Kukk, praegune vallavanem Jaanus Männik, volikogu esimees Kadri-Aija Viik ja mitmed teised.

"Väikese valla edukus sõltub headest inimestest, koostööst, teotahtest, haritusest, kogemustest. Pole kahtlust, et Surju vallas, meie asutustes ja ettevõtetes ning tegusates külaseltsides on kõike seda jätkunud.
Meie raamat räägib kõigest sellest täpsemalt." Jaanus Männik

NB! Raamatut on võimalik osta Surju Raamatukogust - 10 € raamat


"Ristiküla - killuke Eestimaad: On kallis mulle kodupaik..."

Koostajad: Agnes Põllu, Riita Lillemets - Surju Raamatukogu

Ilmumisaasta 2016, 221 lk, fotod jutustavad

 

Kivirahnud on igikestvad, nad võivad sammelduda, aga püsivad samal kohal. Tammepuud on elujõulised sajandeid, ajades laiemaks oma oksavõra. Nendega ei ole võrreldav inimiga.

Meie koduküla on killuke Eestimaast, siin on suhe maa, inimese ja looduse vahel kestnud sajandeid. Inimmälu ei ole püsiv, mälestused säilivad kirjapandult, muidu kaob kõik ajahõlma. Austusest kõigi inimeste vastu, kes on siin meie kodukülas aegade jooksul elanud ja toimetanud, sündis see raamat.

Tegemist ei ole üksikasjaliku Ristiküla ajalooraamatuga, vaid inimeste mälestuste jäädvustamisega nii nagu nemad on neid mäletanud. Iga mälestus on tema mäletaja moodi ja nii võivad olla need ühest ja samast sündmusest erinevad.

Püüdsime kokku koguda pisutki mälestusi, kirjalikke ülestähendusi varasemast ja hilisemast ajajärgust, kasutades mõningaid uurimistöid, arhiivimaterjale, fotosi ja külaelanike mälestusi.

Vanad fotod, mis on säilinud ammustest aegadest, jutustavad meile paljustki: kodudest, perede suurusest, sündmustest, pulmadest, leeridest, riietusest..., neid võimalusi oleme kasutanud.

Kirjasõnaks on saanud mingi osa Ristiküla ajaloopärandist. Palju on veel uurida arhiividest, kuulata erilise tähelepanuga vanemate inimeste lugusi ja õpetusi, jätta neid meelde ning kindlasti kirjutada üles.

See raamat on lugemiseks, mõtlemiseks ja tõukeks uute mälestuste jagamiseks ja kogumiseks.

Raamat e-kataloogis URRAM

 


        

"Kodupaigas on suvi... SURJU mõisast sovhoosini."

     

Koostajad: Elvi Piiri, Taavi Pukk

Ilmumisaasta 2008, 88 lk

... Kas sa pole tähele pannud, et mõeldes tagasi lapsepõlvele, seostuvad igasugu mälupildid tihti päikese

ja suvega? Seepärast sai ka käesoleva raamatu nimi selline. Kodupaigas on suvi. Tegelikult on

see Ilmi Kolla (Surjus sündinud) ühe luuletuse pealkiri.

...Ma arvan, et ajalugu on väga oluline - selle abil on jõudnud meieni teadmised eelnevate aegade

sündmustest, inimestest ning asjadest.

...Raamat ei proovigi olla ajalooline teos, ta tahab hoopis pakkuda mõnusat ning lihtsat lugemist,

äratundmisrõõmu, natuke ka nalja ja põnevust. Loodan, et saad järgnevat nautida kui huvitavat

teekonda oma kodukoha ajaloos. Ning äkki leiad kas või väikese killukese päikesepaistet nende kaante vahelt.

 

NB! Raamat on müügil raamatukogus - 7 € raamat.

 

 

 
* Nukitsa konkurss 2018 PDF Prindi

Nukitsa konkurss 2018

XIV NUKITSA KONKURSS ON ALANUD!

Nukitsa konkurss on Eesti Lastekirjanduse Keskuse poolt korraldatav lugejaküsitlus, kus kahe viimase aasta lastekirjanduse saaki hindavad lapsed ise. Laste häälte põhjal selgitatakse välja populaarseim lastekirjanik ja lasteraamatukunstnik. Loe pikemalt statuudist.

Nukitsa konkurss sai esmakordselt teoks 1992. aastal, kui eesti lastekirjanduses valitses üldine mõõn. Tänase eesti lastekirjanduse üldpilt seevastu on rikkalik ja kirev.

Laste hinnanguid kogutakse terves Eestis peamiselt raamatukogude abiga, võimalik on hääletada ka elektrooniliselt. Eelmisest XIII Nukitsa konkursist võttis osa 7859 last, sh Surjust 14 last.

Võistlevad 2016. ja 2017. aastal ilmunud algupärase lastekirjanduse esmatrükid. Hääletada võivad kuni 16-aastased lugejad, andes ühe hääle kirjanikutööle (tekst) ja teise hääle kunstnikutööle (illustratsioonid). Hääletamist korraldavad kohalikud lapsi teenindavad raamatukogud eesotsas maakonna/linna keskraamatukogu lasteosakonnaga.

Pärast hääletuse lõppu kogub keskraamatukogu lasteosakond oma maakonna/linna hääletussedelid kokku, teeb tulemustest kokkuvõtte ja edastab selle hiljemalt 1. märtsiks lastekirjanduse keskusele.

Soovitusi hääletuse korraldamiseks

Kogu info on üleval ka lastekirjanduse keskuse kodulehel www.elk.ee.

Nimestik koosneb kahest osast:

  1. Võistleb kirjanik (eesti kirjanike raamatute esmatrükid);
  2. Võistleb kunstnik (eesti kunstnike esmakordselt trükis avaldatud raamatuillustratsioonid).

Hindamisel on 234 raamatut (206 kirjaniku- ja 201 kunstnikutööd).

Raamatud on liigitatud vanuseastmete kaupa: väiksemate laste raamatud (0–7 a), suuremate laste raamatud (8–12 a) ning noorteraamatud (13–16 a). Muidugi võib iga vastaja valida oma lemmikraamatu vanuseastmest sõltumata.

Konkursi võitjad tehakse teatavaks pidulikul lõppüritusel rahvusvahelise lasteraamatupäeva, 2. aprilli paiku - sellel aastal 8. aprillil. Traditsiooni kohaselt kutsutakse konkursi lõpetamisele 70 hääletuses osalenud last, kes valitakse välja loosi teel. Nukitsa konkursi võitjad – laste lemmikkirjanik ja -kunstnik – saavad auhinnaks pronksist Nukitsa kuju, tänu Kultuurkapitalile kuulub kolmele edukamale kirjanikule ja kunstnikule ka rahaline preemia.

Valiku tegemiseks on Surju raamatukogus väljapanek nimekirjas olevatest raamatutest, mis on olemas meie kogus.

OSALE XIV NUKITSA KONKURSI E-HÄÄLETUSEL: VALI KIRJANIK VALI KUNSTNIK

 
* Info ja käsitöönurk PDF Prindi

 

Külastada saab raamatukogu lahtioleku ajal!


RAAMATUKOGU INFO- JA KÄSITÖÖNURK        


* Infovoldikud- teatmikud, brošüürid - erinevate teemavaldkondade kohta (turism, tervishoid jt)

* Kodukoha raamatud:

" SURJU - mõisast sovhoosini"   7€

"SURJU VALD 25"  10€


* Käsitöö kohalikelt tegijatelt-  linikud, pajakindad- näpid, poekotid, kilekoti- ja pesulõksuhoidjad

* Vilditud rahvuslikud prossid ja dekoratiivpadjad

* Ehted, keraamika, albumid jne

* Midagi sooja - sallid, sokid, kindad

* Tervislikud, ise kedratud käsitöölõngast (50% koeravilla ja 50% lambavilla, jänesevillast ) kootud sokid, säärised, poolkindad -  valmistaja Eha Mäekivi


Parim kingitus endale ja sõpradele on KÄSITÖÖ!


 
* Igale beebile raamat "Pisike puu" PDF Prindi

Raamatu


 

Igale Eesti vastsüdinule kingitakse nüüdsest raamat

"Pisike puu"

Beebiraamatud "Pisike puu"€œ on mõeldud kingitusena  2015. aastal ning järgnevatel aastatel Eestis sündivatele lastele. Kinkeraamat, mille eesmärk on toetada laste lugemishuvi ja väärtustada eesti lastekirjandust, jõuab oma uute omanikeni kõikjal Eestis alates oktoobrist koostöös kohalike omavalitsuste ning raamatukogudega.  Kinkeraamatu on koostanud Eesti Lastekirjanduse Keskus ning rahastaja on Kultuuriministeerium.


"Eesti jaoks on tähtis, et lapsed loeksid, et vanemad loeksid oma lastele ette. Et meil oleksid ilusad lasteraamatud, mis on meie oma maa suurepäraste kirjanike sulest kirjutatud ja oma silmapaistvate kunstnike illustreeritud. Olgu see ilus raamat sümboliks sellest sügavast kummardusest, millega riik väärtustab igat Eestisse sündinud last,"€œ ütles kultuuriminister Indrek Saar.

€ž"Raamatusse "€žPisike puu"€œ, mille nimi tuleneb Ott Arderi samanimelisest luuletusest, ning mis on ühtlasi ka raamatu nimiluuletus, noppisime luuletusi ja jutte meie tuntud ja armastatud lastekirjanike loomingust. Siin on nii vanu, mitmele põlvele armsaks saanud, kui ka päris uusi lugusid, sekka ka  mõned muinasjutud ja liisusalmid, mille seovad tervikuks kunstnik Catherine Zaripi võrratud pildid. Kokku sai see kimp just nii kirju, et puudutaks igaüht - nii raamatu ettelugejat, pisikest kuulajat kui ka noort lugejat," kirjeldas valminud kinkeraamatut Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin Soone.  "Vaevalt leidub väikelast, kellele ei meeldi raamatuid vaadata või jutte ja luuletusi kuulata. See, nagu mistahes muu mänguline tegevus, on lapse igapäevaelu loomulik osa ja tema arengu alus. Raamat on lapsele sama tähtis mänguasi kui muud lelud. Meie, täiskasvanute roll, on tuua raamatud laste ellu ja lasta neil lugemisest rõõmu tunda,“ lisas Soone.

Raamatut "€žPisike puu"€œ hakatakse üle andma, raamatukogude poolt, kohalike omavalitsuste korraldatavatel juba traditsiooniks kujunenud pidulikel üritustel, kus tervitatakse uusi ilmakodanikke ja õnnitletakse vastseid lapsevanemaid.

Beebidele mõeldud kinkeraamatu traditsiooni algatas 2007. aastal Eesti Lastekirjanduse Keskus raamatuga "€žMinu esimene raamat"€œ.  Aastatel  2008, 2009 ja 2012 kandis beebiraamat pealkirja "€žLas laps loeb"€œ, raamatu koostaja Heiki Vilep, väljaandja oli SA Kultuurileht. Alates 2015. aastast on kinkeraamatu koostaja ja väljaandja taas Eesti Lastekirjanduse Keskus

 
* Teabetahvel ja pink Ilmi Kollale PDF Prindi

Surju valla kultuuripärand.

3. juunil 2016.a, kell 12.00 Surju Põhikooli juures avatakse luuletaja Ilmi Kolla nimeline pink.

Esinevad Surju kooli õpilased ja Ilmi Kolla nimelise luulevõistluse laureaadid.

Kõik on oodatud pingi avamisele!

 


alt

Surju valla kultuuripärandi paremaks tutvustamiseks ja luuletaja Ilmi Kolla 80. sünniaastapäeva tähistamiseks on paigaldatud Surju Apostliku Õigeusu kalmistule teabetahvel. Kultuurihuvilised ja kalmistu külastajad saavad sellelt teavet Ilmi Kolla elutee kohta. Tema puhkepaiga asukoht on tähistatud tahvlil oleval kalmistu skeemil.  Kultuuripärandilise väärtusega on samuti sajandi vanune, muinsuskaitse all olev,  A Õ U kalmistu.

4. juuni 2013. a