SURJU RAAMATUKOGU

Üritused ja väljapanekud

 

2020

DIGIKULTUURIAASTA

 

Teema-aasta korraldatakse eesmärgiga, et uued põlvkonnad võtaks omaks meie oma elava kultuuri ja pärandi ning kas uued digilahendused oleksid sellele toeks. Kultuur peab olema kõigile kättesaadav ja digimaailm peidab endas lahendusi, mis toetab kultuuri levikut. Aasta tegevusi ning sündmusi viivad läbi Muinsuskaitseamet, Eesti Rahvusringhääling ja Eesti Rahvusraamatukogu.

Kajastused

 https://www.kul.ee/et/uudised/kultuuriministeerium-kuulutab-2020-aasta-digikultuuriaastaks

 https://www.nlib.ee/et/digikultuur2020

 Raamatute püsiväljapanekud ja -näitused

* UUDISKIRJANDUS

* UUED RAAMATUD

* LUGEJA SOOVITAB

* VÕTA RAAMAT UUELE RINGILE

* SOOVITUSLIK KOOLIKIRJANDUS - klasside kaupa

* IGAKUISED TÄHTPÄEVA NÄITUSED - kirjarahva elu ja loomingu tutvustamiseks

 

JUUNI

* 2.-15. juuni raamatukogu SULETUD 

* Raamatukogu lahtiolekuaegadel on jälle võimalus  vaadata

POP UP NÄITUST

ÕPIME "Õ"-d

noppeid aabitsatest ja harjutusvihikust

autor keraamik ENE TAPFER

APRILL, MAI

* Alates 18.05 on raamatukogu avatud kõigile külastajatele, kes täidavad ettenähtud juhiseid!

* 7.05 kell 13.00-14.00 "21.sajandi raamatukogude videokohtumised, videokoosolekute ettevalmistamisest ja läbiviimisest". Vebinar toimub Zoom keskkonnas. Koolitusel räägitakse ka teistest programmidest, nende eelistest ja puudustest. Vebinari viib läbi Ragnar Siil, Greativity Labi juhtivpartner

 

RAAMATUKOGUD JA ERIOLUKORD

https://eru.lib.ee/index.php/raamatukogud-eriolukord

https://keskraamatukogu.ee/

https://www.kul.ee/et/kultuurkodus

https://keskraamatukogu.ee/kojulaenutus-2-2/e-raamatukogud/

http://www.loodusajakiri.ee

 MÄRTS 

* 14.03 Raamatukogu külastajatele SULETUD, kuni uue korralduseni. Planeeritud üritused jäävad ära.

NB! pop up näitus emakeelepäevaks

ÕPIME "Õ"-d

noppeid aabitsatest ja harjutusvihikust

keraamik ENE TAPFER

Näitus avatud raamatukogu lahtiolekuaegadel!

* 4.03 EDUARDE VILDE sünnist 155 aastat. Menukaim ja mõjukaim siinne kirjamees, diplomaat.  Meie esimene krimi-, nalja-, reisi- ja romaanikirjanik. Teatri- ja kirjanduskriitika aluspanija.

https://kirjanduskeskus.ee/

http://www.kadriorupark.ee/park/muuseumid/eduard-vilde-muuseum

* 7.03 kell 10.30 KÄSITÖÖ HUVIRING

* 10.03 kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA

* 12.05 lasteaialapsed muinasjutunädala raamaes "Tund raamatukogus" 

 

Soravalt loeb kirjatähtedega raamatut ette alles 4. aastane Kristjan Siigur!

* 13.03 kell 10.00 Surju põhikoolis Ilmi Kolla nim LUULEVÕISTLUS, loetakse HEIKI VILEPI jt kirjanike luulet - Jääb ära!

* 14.03 EMAKEELEPÄEV 

* 21.03 kell 10.30 KÄSITÖÖ HUVIRING

* 27.03  HEIKI VILEP 60,on eesti kirjanik, lastekirjanik, luuletaja ja muusik, kellet on lmunud üle 30 lasteraamatu. Loomingut on avaldatud kogumikes, õpikutes, kirjutanud laulusõnu laulu- ja tantsupidudele, solistidele ja ansamblitele. Tema loomingut on tõlgitud inglise,  vene ja soome keelde. "Tere, mina olen onu Heiki!" http://www.vilep.com/

* 29.03 JO NESBO 60, on norra kirjanik, muusik-laulukirjutaja. Kirjutanud hulga kõrgetasemelisi ja tunnustatud kriminaalromaane, mille peategelane on Harry Holei ja lastele doktor Proktori lugusi. Tõlgitud enam kui 40 keelde. "Sõpruse suuruse juures ei mängi mingit rolli sõprade iseloomu ja välimuse täiuslikkus. Meist igaühel on oma veidrused ja väikesed iseärasused, sõber vaatab neid armastava hoolivusega, mitte ideaali taotleva muutmissooviga" /Jo Nesbo

VEEBRUAR

LASTEAJAKIRI "TÄHEKE" 60

Selgusid 2019. kauneimad raamatud https://www.elk.ee/?p=37375

* 1.02 kell 10.30 saavad kokku KÄSITÖÖ HUVILISED, et jagada oma kogemusi-oskusi ja õppida juurde uusi. Lähme kaasa populaarse lõngatutihullusega.

* 5.02 ILON WIKLAND sünnist 90. Eesti päritolu rootsi kunstnik ja illustraator, kes on tuntud Astrid Lindgreni raamatute Illustraatorina. Kunstnik armastab maalida loodust ja linnumaju, kui ta ei tee kunsti siis loeb ta raamatuid. "Ka lõbusad raamatud võivad head olla. Aga mis kõige tähtsam, peab mõte sees olema." "Pikk-pikk teekond...nii see algas"

* 11.02 kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA

* 19.02 JAAN KROSS sünnist 100. Oli eesti proosakirjanik, luuletaja, esseist ja tõlkija. Ta on üks olulisemaid Eesti kirjanikke, kes tõstis eesti ajalookirjanduse kõrgele tasemele. Tema romaane on nimetatud eesti kirjanduse tüvitekstideks, mille ümber keerdub rahvuslik identiteet ja ideoloogia. Teda on esitatud mitu korda Nobeli kirjandusauhinna kandidaadiks. "...Et olla võimalust mööda need, keda ma kujutada püüdsin, tuli mul niiöelda täita ta iseendaga...., siis võib tõepoolest küsida: kas pole ma õieti kõiges kirjutanud omaenese laiendatud elulugu?" J. Kross 1999:259 "Jaan Krossi looming- eesti ja maailmakirjanduse osa"

* 20.02 vennad JÜRI ja ÜLO TUULIK 80, "Mere ja taeva vahel". Jüri oli eesti kirjanik-humorist. On kirjutanud näidendeid, kuuldemänge ja publitsistikat. Kirjutas eeskätt kodusaare Abruka olusid ja inimesi kujutavat poeesijat. Tema loomingut on tõlgitud mitmesse keelde ja tema huumorikat loomingut on tunnustatud Oskar Lutsu huumoripreemiaga. "Loll kannatab, aga tark muutub"/ J.Tuulik. Ülo on kirjutanud publitsistlik-esseistliku kallakuga proosat, humoristlikke vesteid ja reisiraamatuid.

* 24.02 EESTI VABARIIGI AASTAPÄEV

* 28.02 koolitus Tallinnas Rahvusraamatukogus, ERÜ aasta- ja kõnekoosolek "DIGIKULTUUR JA LUGEMINE"

* 29.02 Surju-Ilvese küla Seltsi VASTLAMATK, algusega kell 12.00 parklast. Suur ring 5,8 km ja väike ring 3 km. Peale matka on supi ja vastlakukli söömine , tee joomine, vastlavurr ja viktoriin - kõigile osalejatele medalid! Halva ilma korral söömine ja viktoriin RAAMATUKOGUS.

JAANUAR

* 4.01 – 235 aastat JAKOB GRIMMI sünnist - "Munasjuttude maailmas"

* 7.01– 95 aastat GERALD DURELL sünnist - kuulus loodusuurija ja kirjanik, "Parimat loomingut loomamaailma uurijalt"

* 10.01 – 110 aastat AADU HINDI sünnist - Eesti kirjanik, ühiskonnategelane, kirjutanud üle 50 teose- romaane, proosat näidendeid, andnud välja kogumikke. "Tuulistel randadel"

* 14.01 teisipäeval kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA

* 29.01 – 85 aastat FRED JÜSSI sünnist - LOODUSMEES, - looduse populariseerija, lindistanud loodushääli, omab enda pildistatud tohutut kogu väärtuslikke loodusfotosi. Tema sõnades on hea otsida tuge, tema sõna loodusest lihtsalt puudutab paljusid. "Vaikuse maastikud"

* 31.01 kell 11.00 koolitus PKRis raamatukogutöötajatele, teemaks on  "Õigus meie kirjanduses", milles tsiviil- ja haldusõiguse jurist Ülli Kastepõld arutleb selle üle,  kuidas meie kirjanikud on kirjeldanud õigussuhteid ja õigusemõistmist ja kui palju on ilukirjandusteoses kirjeldatu sarnane reaalses elus toimuvaga* * Esineja on nõus vastama kõigile juriidilistele küsimustele. Konkreetseid küsimusi (võib olla igalt elualalt)) ootame 22. jaanuariks. Koolitus kestab 3 akadeemilist tundi.