SURJU

 

RAAMATUKOGU

Üritused ja väljapanekud

 

2020

DIGIKULTUURIAASTA

 

Teema-aasta korraldatakse eesmärgiga, et uued põlvkonnad võtaks omaks meie oma elava kultuuri ja pärandi ning kas uued digilahendused oleksid sellele toeks. Kultuur peab olema kõigile kättesaadav ja digimaailm peidab endas lahendusi, mis toetab kultuuri levikut. Aasta tegevusi ning sündmusi viivad läbi Muinsuskaitseamet, Eesti Rahvusringhääling ja Eesti Rahvusraamatukogu.

Kajastused

 https://www.kul.ee/et/uudised/kultuuriministeerium-kuulutab-2020-aasta-digikultuuriaastaks

 https://www.nlib.ee/et/digikultuur2020

 Raamatute püsiväljapanekud ja -näitused

* UUDISKIRJANDUS

* UUED RAAMATUD

* LUGEJA SOOVITAB

* VÕTA RAAMAT UUELE RINGILE

* SOOVITUSLIK KOOLIKIRJANDUS Surju Põhikoolis - klasside kaupa

* IGAKUISED TÄHTPÄEVANÄITUSED - kirjarahva elu ja loomingu tutvustamiseks

 

 

SEPTEMBER

* Raamatukogu lahtiolekuaegadel on jätkuvalt võimalus  vaadata

POP UP NÄITUST

ÕPIME "Õ"-d

noppeid aabitsatest ja harjutusvihikust

autor keraamik ENE TAPFER

* 1. september TEADMISTE PÄEV, tarkusepäev

 * 4. september sisekoolitus "Isikute kaitse ja andmekaitse", KNG aulas

* 8. september RAHVUSVAHELINE KIRJAOSKUSE PÄEV

 * 10. - 13. september Euroopa muinsuskaitsepäevad KOOL JA HARIDUS.

Öeldakse, et haridususk on oluline osa eestlaseks olemisest. Ja tõesti - pea igast suuremast paigast Eestis leiab mõne koolimaja, kokku sadu ja sadu hooneid üle terve Eesti. Kuigi paljud neist ei ole enam koolidena kasutuses, jutustavad need põnevaid lugusid õpetamise ja õppimise viisidest, kunagi seal koolipinki nühkinud lastest ja nende eludest, aga ka arhitektuuriloost. Neid lugusid räägivad meile samuti raamatukogud, rahvamajad ja teised kohaliku hariduselu keskmes olnud hooned ja paigad.  

Kuid haridus ei piirdu kitsalt kooliharidusega. Teadmiste,

oskuste ja töövõtete põlvest põlve edasi andmine on samuti oluline osa haridusest sõna laiemas tähenduses. Kuigi pärandtehnoloogiaid on nüüd võimalik õppida ka ülikoolis, on terve hulk traditsioone ja oskusi, mida saabki omandada vaid otse ja kohapealse meistri käest.

Näitus: "Raamatukogu kui hariduselu toetaja Ristiküla ja Surju koolis läbi sajandi"  tutvustab Surju Raamatukogu teeninduspiirkonnas asuvate koolide hariduselu minevikku - Ristiküla kooli aastast 1852 ja Surju kooli aastast 1910. Tutvuda saab hariduselu kodu-uurimistööde ja raamatuga, näha saab sajandivanuseid raamatuid ja erinevate ajakirjade köiteid, 1950-ndate koolikirjandust ja muud.             

 * 11.09 ARVO PÄRT - 85:

 

* 17.09 kell 15.00 Saaremaa kultuuritegijate külastus

 JUULI-AUGUST

 

* 29. august "Looduslike pühapaikade teabepäev Saarde kihelkonnas", KN klubis

* 26. august koolitus "Eelarvestamise programmi VeeRa kasutamine", KNG arvutiklassis                                            

* 28. juuli-13.august SULETUD

 

* Raamatunäitused:

"MINU EESTIMAA". Avasta ja naudi Eestimaad - teekond läbi erinevate paikkondade Minu Setomaast kuni  Minu Hiiumaani..., Tallinnast Narvani... Puhka koos raamatuga või mine ise avastama kauneid paiku, loodust ja kohtu  põnevate inimestega.

"SUVETEGEMISI NII ÕUES KUI TOAS", seltskonna- ja lauamängud, häid mõtteid meisterdamiseks ja ehitamiseks nii suurtele kui väikestele, lahedaid tegevusi looduses.... 

"NUTIKAD REMONDINIPID KODU REMONTIJALE" Meistrite nõuandeid isetegijatele - töövõtted, nipid, erinevate remonditööde tegemiseks ja hea tulemuse saavutamiseks.

* 10.07 Raamatukogust astub läbi SIGURDS RUSMANIS, kes on Läti kultuuriloolane, läbi viinud üle tuhande ekskursiooni nii  Lätis, Leedus, Eestis. On konsuldant, kes lugenud palju loenguid Läti kultuuri-, ajaloo- ja loodusmälestiste teemadel, kogunud folkloorimaterjale ja fotosid ning väljaandnud 14 raamatut, mis sisaldavad autori uurimisretkede tulemusi, kultuuriloolisi ja ajaloolisi materjale pöörates tähelepanu tavaliselt märkamata faktidele.... Teda huvitavate Surju vaatamisväärtustega tutvumisel on teejuhiks Kalev Lillemets.

 

JUUNI

* 26.06 JAAK JOALA  70 sünniaastapäev - laulja, instrumentalist, muusikapedagoog, muusikaprodutsent... "Andekas muusik on rahva südames nii sõnas kui muusikas". Elulooraamatud, muusikat ja filme veebi vahendusel https://vikerraadio.err.ee/1101770/jaak-joala-70

"Ei ole võimalik ehitada nii kõrget ausammast, kui Jaak tegelikult väärib selle eest, mis ta Eesti jaoks tegi. Nii kõrgelt ja julgelt ei ole lihtsalt võimalik teha. Täna õhtul võiksid kõik need, kes teda tundsid või tema laule tähtsaks ja oluliseks pidasid, panna põlema küünal ning mõelda mehe peale, kes eestlaste hingemaailma on täitnud nii ilusate, kaunite ja sisutihedate lauludega." Vahur Kersna

https://et.wikipedia.org/wiki/Jaak_Joala

* 2.-15. juuni raamatukogu SULETUD

* Raamatukogu lahtiolekuaegadel on jälle võimalus  vaadata

POP UP NÄITUST

ÕPIME "Õ"-d

noppeid aabitsatest ja harjutusvihikust

autor keraamik ENE TAPFER

 

APRILL, MAI

* Alates 18.05 on raamatukogu avatud kõigile külastajatele, kes täidavad ettenähtud juhiseid!

* 7.05 kell 13.00-14.00 "21.sajandi raamatukogude videokohtumised, videokoosolekute ettevalmistamisest ja läbiviimisest". Vebinar toimub Zoom keskkonnas. Koolitusel räägitakse ka teistest programmidest, nende eelistest ja puudustest. Vebinari viib läbi Ragnar Siil, Greativity Labi juhtivpartner

 

RAAMATUKOGUD JA ERIOLUKORD

https://eru.lib.ee/index.php/raamatukogud-eriolukord

https://keskraamatukogu.ee/

https://www.kul.ee/et/kultuurkodus

https://keskraamatukogu.ee/kojulaenutus-2-2/e-raamatukogud/

http://www.loodusajakiri.ee

 

 MÄRTS 

* 14.03 Raamatukogu külastajatele SULETUD, kuni uue korralduseni. Planeeritud üritused jäävad ära.

NB! pop up näitus emakeelepäevaks

ÕPIME "Õ"-d

noppeid aabitsatest ja harjutusvihikust

keraamik ENE TAPFER

Näitus avatud raamatukogu lahtiolekuaegadel!

* 4.03 EDUARDE VILDE sünnist 155 aastat. Menukaim ja mõjukaim siinne kirjamees, diplomaat.  Meie esimene krimi-, nalja-, reisi- ja romaanikirjanik. Teatri- ja kirjanduskriitika aluspanija.

https://kirjanduskeskus.ee/

http://www.kadriorupark.ee/park/muuseumid/eduard-vilde-muuseum

* 7.03 kell 10.30 KÄSITÖÖ HUVIRING

* 10.03 kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA

* 12.05 lasteaialapsed muinasjutunädala raamaes "Tund raamatukogus" 

 

Kirjatähtedega raamatut loeb soravalt ette alles 4. aastane Kristjan Siigur!

* 13.03 kell 10.00 Surju põhikoolis Ilmi Kolla nim LUULEVÕISTLUS, loetakse HEIKI VILEPI jt kirjanike luulet - Jääb ära!

* 14.03 EMAKEELEPÄEV 

* 21.03 kell 10.30 KÄSITÖÖ HUVIRING

* 27.03  HEIKI VILEP 60,on eesti kirjanik, lastekirjanik, luuletaja ja muusik, kellet on lmunud üle 30 lasteraamatu. Loomingut on avaldatud kogumikes, õpikutes, kirjutanud laulusõnu laulu- ja tantsupidudele, solistidele ja ansamblitele. Tema loomingut on tõlgitud inglise,  vene ja soome keelde. "Tere, mina olen onu Heiki!" http://www.vilep.com/

* 29.03 JO NESBO 60, on norra kirjanik, muusik-laulukirjutaja. Kirjutanud hulga kõrgetasemelisi ja tunnustatud kriminaalromaane, mille peategelane on Harry Holei ja lastele doktor Proktori lugusi. Tõlgitud enam kui 40 keelde. "Sõpruse suuruse juures ei mängi mingit rolli sõprade iseloomu ja välimuse täiuslikkus. Meist igaühel on oma veidrused ja väikesed iseärasused, sõber vaatab neid armastava hoolivusega, mitte ideaali taotleva muutmissooviga" /Jo Nesbo

VEEBRUAR

LASTEAJAKIRI "TÄHEKE" 60

Selgusid 2019. kauneimad raamatud https://www.elk.ee/?p=37375

* 1.02 kell 10.30 saavad kokku KÄSITÖÖ HUVILISED, et jagada oma kogemusi-oskusi ja õppida juurde uusi. Lähme kaasa populaarse lõngatutihullusega.

* 5.02 ILON WIKLAND sünnist 90. Eesti päritolu rootsi kunstnik ja illustraator, kes on tuntud Astrid Lindgreni raamatute Illustraatorina. Kunstnik armastab maalida loodust ja linnumaju, kui ta ei tee kunsti siis loeb ta raamatuid. "Ka lõbusad raamatud võivad head olla. Aga mis kõige tähtsam, peab mõte sees olema." "Pikk-pikk teekond...nii see algas"

* 11.02 kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA

* 19.02 JAAN KROSS sünnist 100. Oli eesti proosakirjanik, luuletaja, esseist ja tõlkija. Ta on üks olulisemaid Eesti kirjanikke, kes tõstis eesti ajalookirjanduse kõrgele tasemele. Tema romaane on nimetatud eesti kirjanduse tüvitekstideks, mille ümber keerdub rahvuslik identiteet ja ideoloogia. Teda on esitatud mitu korda Nobeli kirjandusauhinna kandidaadiks. "...Et olla võimalust mööda need, keda ma kujutada püüdsin, tuli mul niiöelda täita ta iseendaga...., siis võib tõepoolest küsida: kas pole ma õieti kõiges kirjutanud omaenese laiendatud elulugu?" J. Kross 1999:259 "Jaan Krossi looming- eesti ja maailmakirjanduse osa"

* 20.02 vennad JÜRI ja ÜLO TUULIK 80, "Mere ja taeva vahel". Jüri oli eesti kirjanik-humorist. On kirjutanud näidendeid, kuuldemänge ja publitsistikat. Kirjutas eeskätt kodusaare Abruka olusid ja inimesi kujutavat poeesijat. Tema loomingut on tõlgitud mitmesse keelde ja tema huumorikat loomingut on tunnustatud Oskar Lutsu huumoripreemiaga. "Loll kannatab, aga tark muutub"/ J.Tuulik. Ülo on kirjutanud publitsistlik-esseistliku kallakuga proosat, humoristlikke vesteid ja reisiraamatuid.

* 24.02 EESTI VABARIIGI AASTAPÄEV

* 28.02 koolitus Tallinnas Rahvusraamatukogus, ERÜ aasta- ja kõnekoosolek "DIGIKULTUUR JA LUGEMINE"

* 29.02 Surju-Ilvese küla Seltsi VASTLAMATK, algusega kell 12.00 parklast. Suur ring 5,8 km ja väike ring 3 km. Peale matka on supi ja vastlakukli söömine , tee joomine, vastlavurr ja viktoriin - kõigile osalejatele medalid! Halva ilma korral söömine ja viktoriin RAAMATUKOGUS.

JAANUAR

* 4.01 – 235 aastat JAKOB GRIMMI sünnist - "Munasjuttude maailmas"

* 7.01– 95 aastat GERALD DURELL sünnist - kuulus loodusuurija ja kirjanik, "Parimat loomingut loomamaailma uurijalt"

* 10.01 – 110 aastat AADU HINDI sünnist - Eesti kirjanik, ühiskonnategelane, kirjutanud üle 50 teose- romaane, proosat näidendeid, andnud välja kogumikke. "Tuulistel randadel"

* 14.01 teisipäeval kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA

* 29.01 – 85 aastat FRED JÜSSI sünnist - LOODUSMEES, - looduse populariseerija, lindistanud loodushääli, omab enda pildistatud tohutut kogu väärtuslikke loodusfotosi. Tema sõnades on hea otsida tuge, tema sõna loodusest lihtsalt puudutab paljusid. "Vaikuse maastikud"

* 31.01 kell 11.00 koolitus PKRis raamatukogutöötajatele, teemaks on  "Õigus meie kirjanduses", milles tsiviil- ja haldusõiguse jurist Ülli Kastepõld arutleb selle üle,  kuidas meie kirjanikud on kirjeldanud õigussuhteid ja õigusemõistmist ja kui palju on ilukirjandusteoses kirjeldatu sarnane reaalses elus toimuvaga* * Esineja on nõus vastama kõigile juriidilistele küsimustele. Konkreetseid küsimusi (võib olla igalt elualalt)) ootame 22. jaanuariks. Koolitus kestab 3 akadeemilist tundi.