SURJU

 

RAAMATUKOGU

Üritused ja väljapanekud 2018

* 2018. aasta jooksul toimub Eestis palju sündmusi, kus saame esile tuua meie mitmekesise kultuuripärandi: arheoloogilise väärtusega paikadest kuni kultuurimälestisteni, keskaegsetest kindlustest folklooritraditsioonide ja kunstipärandini, arhitektuurist muusikani, rehielamust mõisahäärberini, kirjandusest maastikupärandini.

* Aasta jooksul saame rääkida siinsest kultuuripärandist, leida seoseid ja kokkupuutepunkte laiemalt Euroopa kultuuriruumiga.

RAAMATUTE PÜSIVÄLJAPANEKUD JA NÄITUSED

* Uudiskirjandus - "UUED RAAMATUD"

* "LUGEJA SOOVITAB"

* "VÕTA RAAMAT UUELE RINGILE!"

* SOOVITUSLIK KOOLIKIRJANDUS, klasside kaupa

* TÄHTPÄEVA NÄITUSED -  KIRJARAHVA ELU JA LOOMINGU TUTVUSTAMISEKS

 

Eesti raamatukoguhoidjad kingivad Eesti riigi 100. sünnipäevaks virtuaalnäituse

„Sajandi raamatukoguhoidjad"

Head tutvumist näitusegahttps://raamatukoguyhing.wixsite.com/sajandirkhoidjad

See on Eesti raamatukoguhoidjate lugu. Virtuaalnäituse eesmärk on tutvustada ja väärtustada raamatukoguhoidja ametit, osundades sajandi jooksul toimunud muutustele Eesti raamatukogude tegevuses karismaatiliste raamatukoguhoidjate kaudu.

DETSEMBER

 

KORD AASTAS JÕULUKELLA KAJAS SAAB AJALOOKS ME OLEVIK

JA JÕULUKÜÜNLASÄRA TAAS HELENDAB TULEVIK.

JÄÄB AJALUGU MEIE PÕLVE LÄTTEKS, KUID UUE AASTA TEOD ON OLEVATE KÄTES!

IMELIST JÕULUAEGA, RÕÕMSAT MEELT  JA LAHKET JÕULUVANA!

ÕNNERIKAST JA HEAD UUT AASTAT!

 

 

 

* 1.12 JÕULUEELNE KÄSITÖÖ NÄITUS-MÜÜK, kus sellel aastal osalevad ka Surju Põhikooli õpilased

SURJU PÕHIKOOLI OMA RIIGI VALITSUSE HEATEGEVUSPROJEKT Surju hooldekodu Videvik elanikele abivahendite soetamiseks. Raamatukogus toimub õpilaste omavalmistatud käsitöö ja küpsetiste müük, mille müügitulu läheb heategevuseks hooldekodule.

ÕPILASTE POOLT KORRALDATUD ÕPITOAD RAAMATUKOGUS TOIMUVAD

* 8.12 kell 11.00 Taaskasutusmaterjalidest jõulukaunistuste valmistamine

* 15.12 kell 11.00 Piparkookide kaunistamine

 

NOVEMBER

 

* 7.11 kell 10.30 lasteaialapsed teevad tutvust raamatukogutöötaja ametiga.

* 9.11 raamatunäitus "MARDIPÄEV JA KADRIPÄEV - rahvapärimusi sügistalviste tähtpäevade kohta".  

Mardis- ja kadriskäimise komme on eestlastel säilinud läbi aastasadade, läbi sõdade ja ajaloo keerd-käikude. 

*9.11 Ivan Turgenevi sünnist 200

 

* 11.11 ISADEPÄEV

 

* 12.-18.11 Põhjamaade kirjanduse nädal. https://www.nordisklitteratur.org/et/ 

* 20.11 kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA, juhendajaks keraamik Ene Tapfer, osalustasu 10 €

* 24.11 Hando Runnel 80 - luuletaja, kirjastaja, kelle luuletusi on palju viisistatud.Temast sai Eesti ainus professor (japaarkümmend aastat hiljem ka ainuke akadeemik), kes pole lõpetanud ühtegi kõrgkooli. https://arhiiv.err.ee/vaata/14954

* 28.11 Doris Kareva 60luuletaja, tõlkija, toimetaja. Tunnustatud ja armastatud luuletaja loomingut on ilmunud antoloogiates, ajakirjades ja kogumikes saksa, inglise, vene, prantsuse, hollandi, rootsi, norra, ungari, poola, tšehhi, sloveeni, läti, leedu, kõmri, kreeka, hindi ja heebrea keeles. Ta on tõlkinud luulet, esseid ja näidendeid, koostanud mitmeid antoloogiaid, kirjutanud esseid ja artikleid, saatesõnu raamatutele ning näitustele, tekste teatri- ja muusikateostele, pidanud ettekandeid hariduse, kultuuri ja eetika teemal.Stipendiaadina on ta töötanud PrantsusmaalRootsisTaanisUSAKreekasItaaliasFlandrias ja Iirimaal

* 30.11 kell 10.00-13.30 - PKR koolitus "Ülevaade uuemast prantsusekeelsest kirjandusest"Triinu Tamm, LR peatoimetaja

 

OKTOOBER

 

Üleriigilised raamatukogupäevad 20.-30. oktoober "KOHTUME RAAMATUKOGUS"

* 2.10 kell 10.00 Eakate päeva tähistamine Surju rahvamajas. Raamatu "On kallis mulle kodupaik...RISTIKÜLA KILLUKE EESTIMAAD II" saamisloost, Agnes Põllu ja Riita Lillemets

* 5.10 Helvi Jürisson 90 - Eesti kirjanik ja tõlkija. Kirjutanud mediteerivat lembe- ja looduslüürikat ning lastele südamlikke värsse ja lühiproosat.

* 10.10 kell 10.30 KERAAMIKA ÕPITUBA, juhendajaks keraamik Ene Tapfer, osalustasu 10 €

* 19.10 kell 10.30 SURJU LASTEAED 30

* 19.–26. oktoobrini toimub traditsiooniline täiskasvanud õppija nädal (TÕN), mida koordineerib ETKA Andras koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga. TÕNi raames toimub erinevates Eestimaa paigus arvukalt täiskasvanuharidust populariseerivaid ning õppimisvõimalusi tutvustavaid tegevusi. Tähistatakse elukestvas õppes osalemist ja tunnustatakse inimeste ja organisatsioonide õppimisalaseid saavutusi.

* 20.10 kell 11.00 raamatukogus. Surju-Ilvese küla Selts kutsub TÕNi nädala raames kuulama loengut "NUTIKAS KORISTAMINE", 2 tundi räägib koristamisest Kai Kunimägi

* 20.10 ETTELUGEMISE PÄEV

* 20.10 Otfried Preussleri sünnist 95 aastat. On üks Saksamaa hinnatumaid laste- ja noortekirjanikke, lastekirjanduse klassikasse kuuluvate raamatute: "Väike nõid", "Krabat", "Röövel Hotzenplotz" jpt raamatute autor.

* 20.10 algusega kell 11.00 HOIDISTEPÄEV "HOIDISED PURGIS JA PUDELIS", retseptid vanavanemate retseptiraamatust - maitse üle me ei vaidle.

* Samal ajalTäiskasvanud õppija nädala raames "NUTIKAS KORISTAMINE". 2 tundi räägib koristamisest Kai Kunimägi. 

20.-30.10 Üleriigilised raamatukogupäevad "KULTUURIPÄRAND RAAMATUKOGU KAUDU TUTTAVAKS"

* 22.10 Jaan Lattiku sünnist 140 aastat

* 26.10 algusega 10.00 RAAMATUKOGUPÄEVADE TÄNUÜRITUS Pärnu Keskraamatukogus. Loeng "Riiklik suhtlus & suhtlemine riigiga!", Heiko Leesment (pseudonüümid Herbert Roogmaa - luuletajana, Albert Marginal ja Albmerty Marginale - muusikuna) - Häirekeskuse kommunikatsiooni osakonna ekspert.

* 31.10 Lehte Hainsalu 80

 

SEPTEMBER

 

* 1.09 TARKUSEPÄEV JA ESIMENE KOOLIPÄEV, "Koolitee algab aabitsaga", raamatunäitus erinevatest aabitsatest.

* 5.09 RAHVUSVAHELINE HEATEGEVUSE PÄEVSee päev kuulutati välja 2012. aastal ja valiti seetõttu, et on EMA TERESA surmapäev, kes pühendas kogu oma elu inimeste abistamiseks. Tähtpäeva deviisiks oli "Heategevus edendab dialoogi, solidaarsust ja üksteisemõistmist", eesmärgiks on inimeste osalemine vabatahtlikus ja heategevuslikus tegevuses.

Heategu päevas, hoolime üksteisest ja abistame abivajajat!

* 8.09 on RAHVUSVAHELINE KIRJAOSKUSE PÄEV juba üle viiekümne aasta (1966). Eestis korraldatakse lugemisteemalisi koolitusi, emakeeleviktoriine, raamatukogudes kirjaoskustunde.

 Kirjaoskus ja lugemine aitab kaasa emakeele säilimisele!

* 9.09 190 aastat vene mõtleja ja kirjaniku Lev Tolstoi sünnist. "Otsi teistes inimestes alati head poolt, mitte halba!" L.Tolstoi

* 15.09 MAAILMAKORISTUSE KOLMPÄEVAK on liikuv tähtpäev ja toimub septembri kolmandal nädalavahetusel. Ülesandeks on võitlus keskkonnaprobleemidega - prügi, veereostuse ja kliimamuutusega. 1993. aastast on see koristusaktsioon üleilmne. 3.05.2008. aastal said Eestis alguse üleriigilised koristustalgud "Teeme ära!" Samas pole Teeme Ära kunagi tähendanud üksnes prügi koristamist. Sihiks on maailmakogukonna ühendamine, teadlikkuse tõstmine ja tõelise muutuse elluviimine, et saavutada puhas ja terve planeet, mis on kingitus meile kõigile.

* 15. septembril 2018 toimub ülemaailmne koristuspäev "Teeme Ära Maailmakoristus!", millest võtab osa vähemalt 150 riiki.Maailmakoristus on eestimaalaste suurim, Eesti Vabariik 100, juubelikingitus maailmale.https://www.ev100.ee/et/teeme-ara-maailmakoristus-0

* 19.09  kell 9.00 Raamatukogutund I ja III klassile

 

JUUNI -JUULI - AUGUST 

 

* Reisime raamatutega läbi Euroopa: "Rännak Euroopa riikidesse ja linnadesse!"

* Kohalike käsitööde näitus-müük

* 28.07 KELL 14.00 toimud Ristiküla endise koolimaja õuel RISTIKÜLA KODUKANDIPÄEV, kus esitletakse raamatut "On kallis mulle kodupaik...RISTIKÜLA - KILLUKE EESTIMAAD II". Raamatu on koostanud ja toimetanud Agnes Põllu, Siri Põllu ja Riita Lillemets.

See raamat on Ristiküla kogukonnale ja kingituseks Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks

 

MAI

 

KERAAMIKA ÕPITOAST  "Ise tehtud - hästi tehtud"

* 1-16.05.2018 Euroopa päev http://www.euroopapaev.ee/

Eestis tähistatakse seda päeva kaheteistkümnendat korda. Raamatukogus väljapanekraamatutest "Teeme tiiru läbi Euroopa, tutvume riikide ja linnadega"

* 4.05 kell 9.00 koduloo huviliste kokkusaamine, Ristiküla 2 raamatusse mälestuste kogumine.

7.05, esmaspäeval kell 11.00 KERAAMIKA ÕPITUBA-2, kõik huvilised on oodatud kätt proovima keraamika valmistamisel! Teeme kingituse emadepäevaks.

* 13.05 Emadepäev - mai teine pühapäev alates 1870. aastast. Eestis tähistati seda päeva 3.06 1923-1940. aastani ja uuesti hakati tähistama alates 1988. aastast.

* 24.-25.05 Suvine seminarlaager " EESTI VABARIIK 100 JA EUROOPA KULTUURIPÄRANDI AASTA" toimub Põhja-Pärnumaal Halingas.

 

APRILL

 

 * 2.04 RAHVUSVAHELINE LASTERAAMATUPÄEV.

 Lasteraamatupäeva tähistatakse  Surju lasteaias 4. aprillil, kus iga lasteaialaps saab kingituseks  raamat "Pisike puu".

* 6.04 Teet Kallas - 75, eesti kirjanik, dramaturg, publitsist, avalik arvaja ja arvamustoimetaja, kirjutanud lühijutte, romaane, kirjandusarvustusi ja kolumne, kasutanud pseudonüümi Peep Perv. Teleseriaali "Õnne 13" stsenarist aastatel 1996-2011

* 14.04 kell 11.00 raamatukogus KERAAMIKA ÕPITUBA. Juhendab keraamik Ene Tapfer, osalustasu 10 €, info ja registreerimine:See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Oodatud on kõik, nii suured kui väikesed, keraamika huvilised!

* Raamatunäitus: "Isetegemise ja meisterdamise rõõm"

* 20.04 Arvo Kruusement - 90

* 20.04 Aimee Beekman  - 85, kirjanik, stsenarist ja operaator. Tuntumad teosed "Valikuvõimalus", "Sugupuu"...

* 23.04 RAAMATU JA ROOSI PÄEV

* 27.04 PKR seminar raamatukoguhoidjatele. 10.00-12.00 Kuidas hinnata ja mõõta raamatukogu tööd? Margit Jõgi, rahvusraamatukogu juhtivspetsialist12.30-13.30 Ilmar Särg, kardioloog ja kirjanik, kes tutvustab oma kirjastuse Lambri Raamat toodangut ja võtab ka müügiks kaasa.

 

MÄRTS

 

Selgusid head laste- ja noorteraamatud aastal 2017

https://www.lastekaitseliit.ee/lapse6igused/hea-lasteraamat/2017-aastal-ilmunud-head-lasteraamatu

Euroopa Kultuuripärandiaasta raames raamatunäitus "Muinasjuttude ajatu võlu" euroopa rahvaste muinasjutte

* 1.03 Astrid Reinla - 70. sünniaastapäev, "Inimestega". Eesti kirjanik, lastekirjanik, prosaist, luuletaja, näitekirjanik, kriitik, stsenarist, telesarja "Õnne 13" algataja-looja.

* 3.03 Silvia Rannamaa - 100. sünniaastapäev."Kadri kasuema"Kirjanik, arvukate lühijuttude, novellide, näidendite, luuletuste ja lastekirjandust käsitlevate probleemartiklite autor. Kirjutanud tuntud noorsoojutustused "Kadri" ja "Kasuema", mille motiividel lavastas Leida Laius filmi "Naerata ometi". Kirjaniku 100. sünniaastapäevaks anti välja mõlema raamatu, juba viies, kordustrükk.

* 10.-11.03 kella 11.00-15.00 kutsub Surju-Ilvese külaselts kõiki raamatukogusse, kus toimub KIRBUTURG JA RAAMATULAAT. Müüa võib kõike: sokist kasukani ja porgandist pirukani. Raamatute väljapanek: "Korrastuskunst - mõtetes ja tegudes"

* 14.03 EMAKEELEPÄEV Surju Põhikoolis. Kell 10.30 algab Ilmi Kolla nimeline luulekonkurss. Seekord loetakse Ilmi Kolla ja Ellen Niidu luuletusi, külla tuleb luuletaja Contra.

Contra näitust uudistamas; luulekonkursi mõned korraldajad (I-p eesti keele õpetaja Riina Ollo, Ave Kartau, Riita Lillemets, Taavi  Pukk; II-v Heidi Kodasma ja keskel luuletaja Contra) koos IV klassi õpilastega.

15.03 kell 9.00 koduloohuviliste kokkusaamineraamatu Ristiküla 2 koostamisest.

* 23.03 Piirkondlik seminar raamatukoguhoidjatele PärnusElukestva õppe edendamine koostöös raamatukogudega - Monika Marfeldt/Andras; Kohtume raamatukogus! - Krista Visas/ Pärnu Keskraamatukogu turundusjuht, ERÜ juhatuse liige; Turunduse ja kommunikatsiooni võimalused raamatukogus - Andres Kuusk, PhD/tartu Ülikooli turunduse õppetooli juhataja, turunduse dotsent. Seminar toimub koostöös Pärnumaa raamatukogudega Euroopa Sotsiaalfondi projekti "Täiskasvanuhariduse edendamine ja õppimivõimaluste avardamine" raames ning on osalejatele tasuta!

 

VEEBRUAR

 

" Maa, rahvas ja kultuur"  http://www.elk.ee/

* 1.- 28. veebruar on kingituse tegemise aeg - LOEME 100 TUNDI EESTILE SÜNNIPÄEVAKS!

Selle ettepaneku tegi Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing, kutsudes ettelugema kõiki raamatukogusid, koole, lasteaedu, päevakeskusi, noortekeskusi. Kingituse tegijatega võivad liituda kõik soovijad. Iga ettelugemine peaks saama jäädvustatud ka fotole, mille juurde lisada info kes, kus, kellele, mida ja kui kaua luges (kõik loetud minutid liidetakse lõpuks kokku). Fotosid ettelugemisest saab lisada ERÜ maaraamatukogude sektsiooni FB lehele igaüks ise. Kokkuvõtted ettelugemisest tehakse kevadisel maaraamatukogude sektsiooni teabepäeval. Rohkem infot küsige raamatukogust.

Ettelugemine toimus Surju lasteaias, hooldekodus Videvik ja raamatukogus - kokku 110 minutit!

* 8.02 kuulutatakse Eesti Rahvusraamatukogus välja 2017. aasta kauneimad Eesti raamatud. Tänavu möödub 60 aastat päevast, mil Eestis valiti esimest korda kauneimaid raamatuid.http://www.nlib.ee/html/expo/2017-kauneimad-raamatud/

* 9.02 selguvad head ja parimad lasteraamatud 2017.

* 15.02 Eno Raud - 90 sünniaastapäev. On eesti lastekirjanduse viljakamaid, tunnustatumaid ja tõlgitumaid autoreid. Loomingut iseloomustab rikas fantaasia, huumor, argielu originaalne lahtimõtestamine ja on teinud ka rahvaluuletöötlusi lastele. Eluloo tutvustus ja raamatunäitus "Sipsikust naksitrallideni"

* 18.02 Mihkel Mutt 65, eesti kirjanik, esseist, kriitik ja toimetaja. Raamatute väljapanek "Rahvusvaheline mees",selle romaanis on jäädvustatud  Meri-aegne diplomaatia ja Eesti taasiseseisvumise kroonika.

* 19.-23.02 Eesti Vabariigi Sünnipäevanädal - Pärnu Keskraamatukogu teeb kõigile raamatukoguhoidjatele ettepaneku kanda tööl olles rahvarõivaid - pakume oma lugejatele silmailu ja teeme neil ja endil meele  rõõmsaks!

* 20. veebruarini saab anda oma hääle lemmik kirjanikule ja illustraatorile. Väljapanek "Nukitsa lemmikud 2016-2017"    konkursil osalevatest raamatutest, mida Surju kogus leidub

* 23. veebruaril kell 11.00 Pärnu Keskraamatukogu suures saalis kohtumine kirjanik ja tõlkija Mathuraga. Mathura on eesti kirjanik ja tõlkija, Virumaa Kirjandusauhinna ja Gustav Suitsu luulepreemia laureaat, ta on avaldanud kaheksa luulekogu, ühe proosaraamatu ja ühe reisikirja. Ta on tõlkinud nii kaasaegset kui ka India klassikalist kirjandust. Kohtumisel kuuleb temalt katkeid tema seni värskeimast raamatust "Jääminek" ning mõtteid kirjanduse rollist ja loomeprotsessi olemusest. "Jääminek" jutustab loo vanast mehest üksildases luhakülas, kus ta möödunud elule tagasi vaatab ja naudib talviseid hetki kõigi raskuste kiuste.

* 24.02 EESTI VABARIIK 100

 

JAANUAR

* Laste joonistuste näitus: "Kaksikud kunsti tegemas", autoriteks 8. aastased Lisette ja Anette Lilienthal

10.01 Aleksei Nikolajevitš Tolstoi - 135, hüüdnimega Seltsimees Krahv, oli väljapaistev vene kirjanik ning ajaloolane - "Aleksei Tolstoi rikkalik elu". Tema sulest on ilmunud palju kuulsaid romaane, teiste seas "Peeter esimene I, II", "Insener Garini hüperboloid", "Kuldvõtmeke ehk Buratino seiklused", jne. Kuulamiseks ERRi arhiivist "Müstiline Venemaa", D. Vseviovi huvitavad saated Aleksei Tolstoist 580, 581, 582

23.01 koduloohuviliste kokkusaamine raamatu Ristiküla 2 koostamisest

*26.01 koolitus PKR, Meedia meie ümber, Aili Broberg Pärnu Täiskasvanute Gümnaasiumi õppejuht

*30.01 Anton Hansen Tammsaare - 140, eesti kirjanik, esseist, kultuurifilosoof, tõlkija -  "Tammsaare isik ja tema looming". Tuntuim teos viieosaline "Tõde ja Õigus"

* 31.01 kell.11.00 koduloohuviliste kokkusaamine. Raamatule "Ristiküla-killuke Eestimaad" järje koostamine, andmete kogumine.